Ogłoszenie 
Witamy na Forum Sportowo Dyskusyjnym FSD

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Radek
Sro Sty 29, 2014 09:32
Robert Musierowicz: Zło, które czynisz wraca do ciebie
Autor Wiadomość
Radek 
Site Admin

Wysłany: Sob Lis 10, 2012 13:26   Robert Musierowicz: Zło, które czynisz wraca do ciebie

Robert Musierowicz: Zło, które czynisz wraca do ciebie z potrójną siłą!

Portal STSPORT przeprowadził wywiad z nietuzinkowym człowiekiem, właścicielem szkoły sztuk walki KSW Triumfator Senseiem Robertem Musierowiczem…

Na stronie swojego klubu napisałeś że pierwsze treningi nie należały do najłatwiejszych. Cytuje „Treningi były bardzo ciężkie i wyczerpujące – dosłownie mózg się gotował”. Nie zadawałeś sobie pytań typu – Po co mi to wszystko

Fascynację sportami walki zaczęła się u mnie od obejrzenia „Wejścia Smoka” z Brucem Lee w 1982 .Rodzice rodzice przemycili mnie wtedy do kina na ten film, gdyż nie był on dozwolony dla dzieci. Treningi rozpocząłem jeszcze tego samego roku. Trafiłem do sekcji Shotokanu. Potem zainteresowałem się piłką nożną na Włókniarzu, a w 1988 roku zacząłem regularne treningi kickboxingu w sekcji pana Kwaśniewskiego, gdzie trenowałem przez rok. Prawdziwe piekło przeżyłem jednak trenując karate Kyokushin. Te treningi ukształtowały mnie jako wojownika.

„Karate wychowało mnie, a ja wychowuję poprzez Karate” – ten cytat również widnieje na witrynie internetowej klubu. Jakie wartości starasz się przekazać swoim uczniom?

Karate w moim życiu pojawiło się dlatego, iż poszukiwałem uduchowionej sztuki walki. Od najmłodszych lat jak sięgam pamięcią pochłaniałem książki o honorowych czerwonoskórych Indianach czy walecznych rycerzach. Rozpalały moją wyobraźnię, chciałem być tak samo silny waleczny i sprawiedliwy jak bohaterowie tych opowieści. Wychowywałem się w biednej, ale uczciwej robotniczej rodzinie. Mieszkałem z rodzicami na 17 metrach kwadratowych, więc jako chłopak nie miałem zbyt wiele prywatności. Nie miałem co ze sobą robić, a rodzice ciężko pracowali od rana do wieczora. Sporo czasu spędzałem na ulicy, a na ulicy jak to na ulicy trzeba mieć twarde i szybkie pięści. Chciałem być dobry w bójkach , a nawet rządzić na ulicy na której mieszkałem. Trenując karate zacząłem stopniowo wpajać sobie wartości jakie mieli w swoim kodeksie honorowym oficerowie polscy, oczywiście ci przedwojenni.

Zasady, które sobie wbiłem do głowy to nikogo się nie bać, zawsze mówić prawdę i dotrzymywać danego słowa. Kodeks honorowy, którym się kieruję nie pozwala mi na bycie złym człowiekiem na oszukiwanie , kradzież czy brak szacunku dla drugiego człowieka, bo tak naprawdę to jeżeli nie szanujesz drugiego człowieka nie szanujesz sam siebie. Podczas treningów karate mój Sensei Maciej Sokołowski zawsze powtarzał „ Zło, które czynisz wraca do ciebie z potrójną siłą.”

Dlaczego wybrałem karate nie kickboxing? W mojej opinii kickboxing był dla mnie jakiś za miękki, więc za namową kolegi poszedłem na trening karate Kyokushin prowadzony właśnie przez wspomnianego Senseia Maćka Sokołowskiego. To był czad. Tego właśnie szukałem. Na treningach była normalna masakra. Każdy wychodził stamtąd na czworakach. Tak ekstremalne treningi dzisiaj skończyłyby się prokuratorem nasłanym przez jakiegoś rozmiękczonego małolata. Wtedy to było jednak normalne. Treningi ponad granice możliwości ludzkich mnie ukształtowały. Jak to mówią przez pot, krew i łzy do mistrzostwa. Trenując u Sokołowskiego rozwijałem się wszechstronnie. Miałem treningi boksu, zapasów, judo, a sparingi w formule Kyokushin knockdown były bardzo mocne i zawsze walczyliśmy bez ochraniaczy. Podczas treningów nie piliśmy również żadnych płynów, gdyż odbierane to było jako dyshonor.

Mike Tyson twierdzi że walka to starcie umysłów, a nie ciał. Zgadzasz się z tym?

Tyson ma całkowitą rację. Walka to gra umysłów. Przygotowanie fizyczne, siła szybkość nic ci nie dadzą jak się obsrasz przed swoim przeciwnikiem. Dlatego wielu młodych ludzi sięga dzisiaj po sterydy, żeby się szybko napakować i straszyć swoim wyglądem. Prawda jest jednak o nich bardzo smutna. Oni się boją walczyć. To tchórze w nasterydowanym opakowaniu.

Wróćmy jeszcze na chwilę do twoich początków. Powiedziałeś że gdy dostałeś się pod skrzydła Sensei Macieja Sokołowskiego, stał się on dla Ciebie „nauczycielem życia”. Ty również starasz się pełnić taką role dla swoich uczniów?

Na zajęcia do mnie przychodzą studenci, robotnicy, prawnicy, policjanci ludzie z różnych środowisk. Moja rola jako trenera nie kończy się jednak na treningu. Jestem do dyspozycji dla moich uczniów przez cały czas. Nierzadko sprawdzam małolatów w szkole i napominam ich za lenistwo czy nieuctwo. Swoim postępowaniem muszę dawać przykład, a wyznawanej filozofii nie naginam do życia, tylko życie podporządkowuje wyznawanym zasadom. W klubie jestem po to, by spełniać marzenia moich uczniów, a ich zwycięstwa stają się wtedy również moimi zwycięstwami, a ich porażki są też moimi porażkami. Wychowuję ich, uczę i przyjmuję te pozytywne jak i negatywne elementy jakich doświadczają w życiu.

Słyszałem, że występowałeś również w teledysku o sztukach walki?

Tak to prawda, miałem okazję uczestniczyć w tego rodzaju produkcji. Był to teledysk grupy Ługo/Redzi „Współcześni Gladiatorzy”. Toczyliśmy, wtedy autentycznie walki w klatce, z których to wybrane sceny użyto w tym teledysku. W tajemnicy powiem, że w teledysku tym oprócz mnie i Senseia Jarka Stanisławskiego uczestniczyło czterech zawodowców z MMA, z czego dwóch miało za sobą walki dla najbardziej prestiżowej organizacji MMA w Polsce.

Myślisz że nadejdą czasy, gdy MMA będzie sportem Olimpijskim?

Myślę, że MMA będzie olimpijską dyscypliną, ale jeszcze dużo wody w Wiśle musi upłynąć zanim to nastąpi. To przyszłościowa sprawa.

Czy zawsze można przyjść do twojego klubu i oprócz treningu zapytać też o porady i wskazówki ?

Tak jak mówiłem wcześniej zawsze jestem do dyspozycji swoich uczniów. Nie jestem pazerny na kasę, bo droga pieniądza jest drogą upadku, a w bezinteresowności tkwi zbawienie jak pisał Camus. I tym się w życiu kieruję.

Na koniec naszej rozmowy, chciałbym Cię zapytać o ostatnie sukcesy twoich podopiecznych.

Moi uczniowie odnoszą sukcesy zarówno w amatorskim MMA i w karate. Mamy sukcesy na Pucharze Polski, Mistrzostwach Polski w karate Kyokushin. Jedna z moich podopiecznych zdobyła srebrny medal na Pucharze Krajów V4 na Słowacji. Moi zawodnicy startowali również na Mistrzostwach Europy w karate Kyokushin w Holandii, gdzie bili się z czołówka holenderskich fighterów walczących na co dzień w zawodowej formule K-1. Niektórzy moi podopieczni oprócz amatorskiego MMA mają również na koncie zawodowe walki w tej formule. Jest tego naprawdę sporo i dlatego personalnie nie będę wymieniał pojedynczych osiągnięć, aby kogoś nie pominąć i w ten sposób nie skrzywdzić.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów na polu zawodowym

Dziękuje również i zapraszam wszystkich chętnych adeptów karate,MMA czy K-1 na treningi, które prowadzę w KSW Triumfator przy ul.Tuwima 34 w Łodzi.

Rozmawiał: Maciej Adamski
Redagował: K.W

http://stsport.pl/2012/11...-potrojna-sila/

Tytan 
Znawca

Wysłany: Sob Lis 10, 2012 15:43   

Facet z zasadami, fajnie,że naucza karate,mma nie traktujac tego jako mordobicia lecz jako sztukę. Do uczniów tez nie podchodzi jak bizensmen tylko jak przyjaciel,wychowawca,mistrz

Odpowiedz do tematu